Laiklik Ne Zaman Ilan Edildi ?

Savgat

Global Mod
Global Mod
Laiklik Nedir ve Ne Zaman İlan Edildi?

Laiklik, devletin dini inançlardan bağımsız olarak yönetilmesi ilkesini ifade eder. Türkiye'de laiklik, 1924 yılında, Cumhuriyet'in ilanından sonra resmi olarak kabul edildi. Bu makalede, Türkiye'de laikliğin ilan edildiği tarih ve süreç hakkında detaylı bir şekilde bilgi vereceğiz.

1. Osmanlı Devleti'nden Cumhuriyet'e Geçiş

Osmanlı Devleti'nin son dönemlerinde din ve devlet işleri sık sık iç içe geçmişti. Osmanlı'da din, siyasete büyük ölçüde etki ediyordu ve bu durum toplumsal sorunlara neden oluyordu. Osmanlı'nın çöküşüyle birlikte, Mustafa Kemal Atatürk liderliğindeki milli mücadele hareketiyle yeni bir devletin temelleri atıldı.

2. Cumhuriyetin İlanı ve Laiklik İlkesi

29 Ekim 1923'te Türkiye Cumhuriyeti resmen ilan edildi. Mustafa Kemal Atatürk, Cumhuriyet'in ilanı ile birlikte ülkenin modernleşmesi ve Batılılaşması için bir dizi reform başlattı. Bu reformların temelinde laiklik ilkesi vardı. Laiklik, dinin devlet işlerine karışmamasını ve devletin dini inançlardan tarafsız olmasını ifade ediyordu.

3. Tevhid-i Tedrisat Kanunu

Laikliğin en önemli adımlarından biri, 1924 yılında kabul edilen Tevhid-i Tedrisat Kanunu oldu. Bu kanun, eğitim ve öğretim işlerinin devlet kontrolü altına alınmasını sağladı ve dinî eğitimin resmî okullardan ayrılmasını öngördü. Böylece, laik eğitim sistemi oluşturulmuş oldu.

4. Diyanet İşleri Başkanlığı'nın Kurulması

1924 yılında, laikliğin bir diğer önemli adımı olarak Diyanet İşleri Başkanlığı kuruldu. Bu kurum, din işlerinin devlet kontrolü altında yürütülmesini sağlamak amacıyla oluşturuldu. Diyanet İşleri Başkanlığı, camilerin ve din görevlilerinin denetiminden sorumlu bir kurum olarak faaliyet göstermektedir.

5. Medeni Kanun ve Diğer Laik Yasalar

Laiklik ilkesinin uygulanmasında önemli bir adım da 1926 yılında kabul edilen Medeni Kanun'dur. Bu kanun, Türkiye'de aile hukukunu düzenleyen ve İslam hukukunu esas almayan modern bir hukuk sistemini getirdi. Ayrıca, Türk Ceza Kanunu ve Türk Borçlar Kanunu gibi diğer laik yasalar da bu dönemde kabul edildi.

6. Sonuç ve Değerlendirme

Laiklik ilkesi, Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluşundan itibaren önemli bir ilke olarak benimsenmiş ve uygulanmıştır. Devletin dini inançlardan tarafsız olması, Türkiye'nin modernleşme ve demokratikleşme sürecinde önemli bir rol oynamıştır. Ancak, laiklik ilkesinin uygulanması zaman zaman tartışmalara konu olmuş ve çeşitli eleştirilere maruz kalmıştır. Bununla birlikte, laiklik ilkesi Türkiye'nin demokratik yapısının temel taşlarından biri olarak kabul edilmektedir.